file_prix_logo

FILE PRIX LUX 2010

FILE PRIX LUX was conceived to complement FILE’s actions in the area of electronic and digital languages, with the intent of rewarding, motivating and stimulating the emergence of new talents. This initiative by FILE intended, besides the exhibition and presentation of works, to add value to such manifestations, conferring to the awarded artists a national and international impact.

Since 2000, FILE – Electronic Language International Festival constitutes an international interdisciplinary platform for the development of innovative and creative projects in the area of arts and technologies. FILE is a cultural, nonprofit organization that promotes a reflection on the main themes of the global contemporary electronic-digital context, always in a transdisciplinary vision in the political complexity of our time’s cultural universe.

For ten years now, FILE has collaborated, through exhibitions and symposiums, with the aesthetic-technological development that the new electronic-digital languages offer to contemporary cultures, as well as it has positioned Brazil in the world context of those new trends. In 2010, FILE accomplished a long-awaited objective: to award to some of the projects an international prize in money.

FILE PRIX LUX granted seven prizes (first place, second place and five honorable mentions) to each of three categories, offering 21 prizes in money in the total amount of 285,000 reals.

THE THREE GENERAL CATEGORIES ARE:

1 INTERACTIVE ART: interactive art includes all research and experiments in the scope of art that use interactive media and have in mind the intersection among art, science and technology, as well as the possible crossings with other disciplines, such as: installations, performances, internet projects, virtual reality, augmented reality, multitouch tables, digital objects, outdoor projections, projects for mobile phone, electronic graffiti, VRML, etc.

2 DIGITAL LANGUAGE: digital language includes all research and experiments in the ambit of the multiple disciplines that use digital media, as well as the possible intersections among them, that is: digital games (all modalities), animation (all modalities), digital movies, machinima, digital video, digital architecture, digital fashion, digital design, robotics, artificial life, biological art, transgenic art, software art, new interfaces, second-life performances, anime, hypertexts, non lineal scripts, artificial intelligence, digital pictures-panoramas, programming language, digital poetry, digital dance, etc.

3 ELECTRONIC SONORITY: electronic sonority includes all research and experiments in the scope of sound, therefore it has a wider extent than the confines of music, and is open to the possible transversalities with other disciplines, such as: sound performance, sound installations, sound art, genetic music, biological music, erudite electronic music, pop-electronic music, radio drama, radio-art, sonic landscape, sonic robotics, videomusic, sonic poetry, etc.It is important to emphasize that the projects not contemplated with awards could also participate in the exhibition, if accepted by the judging committee, as in previous years.

To grant the prize, a judging commission was created, composed of 6 jurors – 3 national and 3 international -, and there was a popular vote in the FILE PRIX LUX site, which indicated the winners among the prize nominees.

WINNERS:

INTERACTIVE ART

1º Place
Relational Lights, Ernesto Klar [United States e Venezuela]

2º Place
ZEE, Kurt Hentschläger [United States]

Honorable Mentions
Public Epidemic Nº 1, Olle Cornéer and Martin Lübcke [Sweden]
Frame Seductions, Pierre Proske [France]
Ocean of Light: Surface, Squidsoup: Anthony Rowe, Gareth Bushell, Christopher Bennewith, Liam Birtles & Ollie Bown [New Zealand, United Kingdom, Australia and Norway]
Living Light, The Living: David Benjamin & Soo-in Yang [United States]
SMSlingshot, VR/Urban: Patrick Tobias Fischer, Christian Zöllner, Thilo Hoffmann & Sebastian Piatza [United Kingdom]

DIGITAL LANGUAGE

1º Place
Tardigotchi, SWAMP: Douglas Easterly, Matt Kenyon & Tiago Rorke [Nova Zelândia]

2º Place
Hi! A real human interface, Multitouch Barcelona: Dani Armengol, Roger Pujol, Xavier Vilar & Pol Pla [Espanha]

Honorable Mentions
Of how we have to leave doubts, André Gonçalves [Portugal]
War of Internet Addiction, Corndog & Oil Tiger Machinima Team [China]
Breathing, Guto Nóbrega [Brazil]
Marvin Gainsbug, Jeraman & Filipe Calegario [Braszl]
abc for iPhone, Jörg Piringer [Austria]

ELECTRONIC SONORITY

1º Place
Silent Percussion Project, Jaime E Oliver LR [Peru]

2º Place
HEARTCHAMBERORCHESTRA, TERMINALBEACH: Erich Berger [Austria and Finland] & Peter Votava [Austria and Germany]

Honorable Mentions
PowEr, Artificiel: Alexandre Burton & Julien Roy [Canada]
From Dust Till Dawn, Markus Decker, Dietmar Offenhuber & Ushi Reiter [Austria]
Reler, Raquel Kogan [Brazil]
netBody, Suguru Goto [France]
Omnibusonia Paulista, Vanderlei Lucentini [Brazil]