FILE SAO PAULO 2019 – 20 years of FILE 20 years of art and technology

FILE Electronic Language International Festival
FILE SAO PAULO 2019

Image: Sandrine Deumier – Realness

 

20 Years of FILE 20 Years of Art and Technology

 

In 2019, FILE – Electronic Language International Festival – celebrates its 20th anniversary. The festival’s main focus is to show what is innovative in art and technology, and for the last 20 years FILE’s mission has been to offer the Brazilian public the chance to experience the latest and best of electronic art.
Since the 20th century, artists have sought innovative means of expression through research. From the point of view of artistic production, the interdisciplinary relationship between arts and technology has effectively transformed the creative process and the way art is shown – be it in the public’ relationship with the work or in its relationship with the exhibition space.
Electronic art has been continually developing and exercising a fundamental purpose in the contemporary world, as it seeks not only to innovate through technology but, above all, to represent the diversity of new behaviors within society.
As well as looking back with pride at its own story, FILE 2019 has the honor of celebrating important anniversaries of two icons in the history of art -the 500th anniversary of the death of Leonardo da Vinci and 100 years of the Bauhaus. Visitors to FILE 2019 can enjoy a variety of approaches to art and technology through works which make use of electronic language in different ways, from interactive installations and games to animation, GIFs and video art. They are projects which through their innovation and creative potential open up new spaces for living and aesthetic perspectives.
To mark an important moment in this journey, FILE is pleased to offer the public 20 Years of FILE, 20 Years of Art and Technology and invites visitors to immerse themselves in a poetic vision of the new technologies.

 

Paula Perissinotto & Ricardo Barreto
FILE founders and organizers

 

 

INSTALLATIONS
PROGRAM

 

Studio Tony Spark: Teun Vonk – A Sense of Gravity – Netherlands
‘A Sense of Gravity’ lets you experience gravity anew. Teun Vonk created this space that is not static, but that changes in size and shape. This interferes with the logic of spatial perception, ‘waking up’ your body’s sensory system and influencing our perception of gravit. In close collaboration with designers and programmers, the artist developed this prototype immersive installation. This technological, futuristic looking machine harbours a dynamic, soft space that invites the viewer to submit to a very personal physical experience.

 

Kristin McWharter – Scope – United States
‘Scope’ consists of two VR (virtual reality) headsets which are attached to each other via a six-foot long rigid sculpture. As the two viewers move through both physical and virtual space, they direct and influence each other, via the structure that unites them.

 

Pedro Veneroso – Tempo: cor – Brazil
‘Tempo:cor’ converts time into color and immerses the visitor in a spatial experience of time, provoking us to question the codes and notations that we believe to be axiomatic and to experiment with time as a moderator of our spatial experience.

 

Witaya Junma – Into the Wind – Thailand
‘Into the Wind’ consists of one installation. It is an interpretation of blowing bubbles. The shapes and forms of the bubbles are varied depending on how the viewer blows. ‘Into the Wind’ is designed to mimic nature, turning breath into wind by computer programming. The wind then activates and moves parts of the mechanism and the results are different every time, making each interaction unique.

 

Sam Twidale & Marija Avramovic – Sunshowers – Serbia & France
‘Sunshowers’ is inspired by the opening chapter of Akira Kurosawa’s film Dreams. This piece explores ideas of animism and techno-animism by assigning life in the form of artificial intelligence to all of the objects, both natural and man-made, within the virtual world. The piece unfolds in real time with the characters themselves deciding which paths they will follow.

 

Rino Stefano Tagliafierro – The Last Supper Alive – Italy
A journey inside one of the most fascinating frescoes in art history: Leonardo da Vinci’s ‘Last Supper’. Made to celebrate the 500th anniversary of Leonardo da Vinci’s death, ‘The Last Supper Alive’ is an emotional tale in which the characters in the fresco come to life and move in a soft and elegant way. Their gestures are emphasized and are shown just before and after the moment captured by da Vinci. The room into which the characters are inserted is also a central part of the work, its geometry and solemnity projecting the viewer’s imagination inside the painting.

 

Interactive Media Foundation & Filmtank, co-created with Artificial Rome – Das Totale Tanz Theater – Germany
The Virtual Reality Dance Experience ‘Das Totale Tanz Theatre’ explores the relationship of man and machine in the age of digitalization and artificial intelligence. Together with a “Tanzmaschine” users pass through a phenomenal stage construction over three levels in a constantly evolving choreography, always accompanied by the question of the extent of the scope of their influence on the surroundings.
Inspired by the stage experiments of Oskar Schlemmer and Walter Gropius at the Bauhaus, with choreography by Richard Siegal.

 

Interactive Media Foundation & Filmtank, co-created with Artificial Rome – Inside Tumucumaque –Germany
The Interactive Virtual Reality Experience ‘Inside Tumucumaque’ takes you to one of the world’s largest protected rainforest areas, located in the north of Brazil. It offers 400 hectares of virtual Brazilian rainforest ready to be explored from the perspective of the animals living there. Turn into wildlife and discover the magical world of Tumucumaque!

 

Marc Lee – Me, Myself & I – Switzerland
The digital age illustrates that we often see ourselves as the centre of the world rather than being part of society. With ‘Me, Myself & I’, the user floats virtually in self-absorbed ego-relationship above an urban cityscape and turns into an egocentric super star with no room left for altruism.

 

Nicolás Alcalá – Melita – Spain
An animated real-time VR (Virtual Reality) short film about Anaaya, a brilliant scientist working to find a new planet for humanity while the world that we know dies slowly due to extreme climate change; and Melita, an AI designed to help her on her herculean task. This is the first part of a much bigger tale, that will take us into Melita’s journey to find Aurora, the next cradle for humanity.

 

Robin Baumgarten – Line Wobbler – Germany
‘Line Wobbler’ is a one-dimensional game with a custom controller made out of a steel spring and a five-metre long LED strip display. The entire game runs on an Arduino, with sound, particle effects and 120+fps. ‘Line Wobbler’ is an award-winning experiment in minimalism in game design, making use of novel input mechanics, retrosound, and the incorporation of physical architectural space into the game.

 

Ricardo Barreto & Raquel Fukuda – Chess Auto-Creative – Brazil
Through ‘Chess Auto-Creative (CHEAC)’, people will be able to find, select and develop new games and new moves.

 

 

ANIMA +
PROGRAM

1. Adam Arthouros Martinakis – The Imagination of the Unborn Adult – Poland
2. Adam Arthouros Martinakis – Watching You – Poland
3. Aggie Pak Yee Lee – Muteum – Estonia & Hong Kong
4. Alessandro Amaducci – Fear of Me – Italy
5. Alice Saey & Mark Lotterman – Happy – France
6. Alois Di Leo – The boy who wanted to be a Lion – Peru
7. Alois Di Leo – Way of Giants – Peru
8. Anushka Kishani Naanayakkara – A Love Story – United Kingdom
9. Baron Lanteigne – Oxygen (Anthologie) – United Kingdom & Canada
10. Boris Labbé – La Chute – Spain
11. Duo Silicium: Carl Emil Carlsen & Bjørn (Svin) Christiansen – Silicium 02 – Denmark
12. Chris Coleman – Secure Shell Copy – United States
13. claRa apaRicio yoldi – Phoebus – Spain
14. Daniel Šuljić – Transparency – Croatia
15. David Dell’Edera – Balcony – Hungary
16. David Prosser – Matter Fisher – United Kingdom
17. Dirk Koy & Bild und Bewegung – Luftraum – Switzerland
18. Elaine Hoey – Animated Positions – Ireland
19. Emanuele Kabu – Aperture – Italy
20. Emma Vakarelova – I have Dreamed of You so Much – Bulgaria
21. Faiyaz Jafri – Supersad – United States
22. Francesca Fini – Skinned – Italy
23. Gaëtan Borde, Benjamin Lebourgeois, Claire Vandermeersh, Alexandre Veaux & Mengjing Yang – The Legend of the Crabe-Phare – France
24. Ged Sia – Running Lights – Lithuania
25. Hornet Studio: Natalie Labarre – Me Too “Daniela” – United States
26. Jeanette Nørgaard – DIM – Denmark
27. Jeanette Nørgaard – Hund I Himlen – Denmark
28. Jennifer Zheng – Tough – United Kingdom
29. John Butler – Timewindow – United Kingdom
30. John Butler – Xerox’s Paradox – United Kingdom
32. Juan Pablo Machado – Rapunzel – France
33. Kara Gut – Wayshrines I, II & III (An avatar Manifesto) – United States
34. Katarina Lundquist – Forglemmegei – Denmark
35. Kim Laughton – Parking – China
36. Kim Strandli – Monachopsis – Denmark
37. Laura Leppert – Engine – Germany
39. Marharita Tsikhanovich – Sea – Belarus
40. Matthew Williamson – All Good Memes go to Heaven – Canada
41. Max Cooper & Vincent Houzé – Seed – United Kingdom & France
42. Maxim Zhestkov – Layers – Russia
43. Merlin Flügel – ECHO – Germany
44. Merlin Flügel – How To Disappear – Germany
45. Michele Del Prete, Stefano Delle Monache & Igor Imhoff – Anafora – Italy
46. Min Liu – Bloody Diary – Taiwan
47. Min Liu – Wide Awake – Taiwan
48. Morehshin Allahyari & Daniel Rourke – The 3D Additivist Manifesto – United States & United Kingdom
49. Nathan Jurevicius – Junction – Lithuania, Canada & Australia
50. Nienke Deutz – Bloeistraat 11 – Netherlands
51. Nikita Diakur & Redbear Easterman – Ugly – Germany
52. Peter Burr – Autumn – United States
53. Raman Djafari – FJAAK: Snow – Germany
54. Raman Djafari – Viajante : Magnetism – Germany
55. Raven Kwok & Mike Gao – Zero One – United States
56. Romane Granger – Billie Bodega: Ocean Blues teaser #2 – France
57. Romane Granger – Utsukushiki Tennen – France
58. Ryoya Usuha – Open a Manhole Cover while Walking – Japan
59. Saad Moosajee, Danae Gosset & Art Camp – Mitski: A Pearl – United States
60. Sam Twidale & Marija Avramovic – After Party – Serbia & France
61. Samuel Fouracre – D.^^.$.®. (Dance.Music.Sex.Romance) – United Kingdom
62. Sebastian Gatz – Aurora – Denmark
63. Silvia De Gennaro – Travel Notebooks: Marseille, France – Italy
64. Simon Boucly, Mélanie Lopez, Marie Ciesielski, Alice Jaunet, Chan Stéphie Peang & Béatrice Viguier – The Stained Club – France
65. Simon Christoph Krenn – Parasitic Endeavors – Austria
66. Sofia Pashaei – Desert – Denmark
67. Studio ANF: Andreas Nicolas Fischer – Schwarm 2k18 01 – Germany
68. Studio Giant Ant – The Game That Never Was – Canada
69. Studio Nerdo – Relationshapes – Italy
70. Studio Ural Cinema: Anastasia Melikhova – The First Thunder – Russia
71. Susanne Wiegner – Abysm – Germany
72. Susanne Wiegner – Melting Fields – Germany
73. Susanne Wiegner – Sunrise – Germany
74. Swim Club: Fredrik Lund-Hansen – Time Flies – Sweden
75. Tzu-Hsin (Cindy) Yang – Noon – Taiwan
76. Veneta Androva – Oasis – Bulgaria
77. Zorobabel – Luna Park – Belgium

 

CIRCULAR CINEMA
PROGRAM

1. ARCAAN Collective: Jeremy Oury & Antoine Briot – Immersive – France
2. Brandon Morse – In This Convex Hull – United States
3. Carmen Gil Vrolijk & Camilo Giraldo Angel – Hybris – Colombia
4. David Carson & Colin Potter – Synthaesthetist Circle – Australia
5. Diana Reichenbach – Infinite Horizons – United States
6. Erdal Inci – Circular Echo – Turkey
7. Greg ‘Craola’ Simkins & Likuid Art – Where Am I – United States
8. Jeremy Oury – Skylark – France
9. Karl Baumann, Lauren Fenton & Nicolette Daskalakis – Exospace – United States
10. Kelley Bell – Babel – United States
11. Robert Becker – Die Wundertrommel – Germany
12. Sandrine Deumier – Realness: Cloud and Dust – France
13. VOID – BioInspire – Turkey

 

GAMES
PROGRAM

Artifact 5 – Anamorphine – Canada
Dream Reality Interactive & Rebellion Developments – Arca’s Path – United Kingdom

 

GIFs
PROGRAM

1. Adam Pizurny – Dance of Life – Slovakia
2. Adam Pizurny – Fluõ – Slovakia
3. Adam Pizurny – Hyperbolic – Slovakia
4. Adam Pizurny – Morphology – Slovakia
5. Adam Pizurny – Your New Girl – Slovakia
6. Alessio De Vecchi – Squash – Italy
7. Alessio De Vecchi – 8 – Italy
8. ART550 – WE – United States
9. Benoit Piccolini – Face Swap – Canada
10. Benoit Piccolini – Poly – Canada
11. Benoit Piccolini – Up and Distord – Canada
12. Benoit Piccolini – Tunnel Vision – Canada
13. Bill Domonkos – Baron with Top Hats – United States
14. Bill Domonkos – Untitled – United States
15. Clayton Shonkwiler – Part of the Journey – United States
16. Clayton Shonkwiler – Rotation – United States
17. Clayton Shonkwiler – Unoriented – United States
18. Doze Studio – 150430# – France
19. Federico Bebber – Talking with ghosts – Italy
20. Feliks Tomasz Konczakowski – Merry-go-round by Mark Gertler (1916) – Poland
21. Gestucks:Stefan Krische – Progress/Regress – Austria
22. Kevin Welsh – Black Hole – United States
23. Kevin Welsh – Tired Of Myself – United States
24. Kevin Welsh – What You Are I Once Was And What I Am You Will Become – United States
25. Kirokaze: Gerardo Quiroz V. – Last Dance – Peru
26. Kirokaze: Gerardo Quiroz V. – Snowy Sunset – Peru
27. Kirokaze: Gerardo Quiroz V. – Terraform – Peru
28. Kirokaze: Gerardo Quiroz V. – Windy day – Peru
29. Noha Eid – The Human Motives – Egypt
30. Raj Jeshang – In the quiet of Prospect Park – United States
31. Sandra Crisp – street_view.GIF – United Kingdom
32. Sandra Crisp – city.GIF – United Kingdom
33. Sandra Crisp – fuzzy_phone.GIF – United Kingdom
34. Xaviera Lopez – As One – Chile
35. Xaviera Lopez – Cinderella – Chile
36. Xaviera Lopez – In Between – Chile
37. Xaviera Lopez – Naiad – Chile

 

HYPERSONICA
PROGRAM

1. Coletivo Madeirista: Ariana Boaventura & Joéser Alvarez – Rapsódia do Acaso Contínuo – Brazil
2. Costanza Savarese – Bohemian Rhapsody – Italy
3. Daniel Gazana – Atro Enlevo – Brazil
4. Denys Voloshyn –Mutant Vehicles – Ukraine
5. Acusmatica: Fernanda Vogas & Xabier Monreal – Rail Road Movie – Brazil
6. Franck Dadure – Franck Dadure live in St Paul de Vence – France
7. Giandomenico Paglia – Explosion – Italy
8. Giuseppe Cavatti – Violin.exe – Brazil
9. Janusz Brudniewicz – XNS 25931 Project – France
10. Jorge David Ortiz Trejo – Disgression No. 2 – Mexico
11. Jose Gallardo A – Humores – Colombia
12. Kian Hossein – GLIDE For Violin And Computer – Tehran
13. Kofi Oduro – Rain Why are You Here – Canada
14. Kofi Oduro – Voyage Thru Space – Canada
15. Martin Calvino – Move With Me – United States
16. Michele Del Prete – Spycher – Italy
17. Nelson Ferreira (Bird Swarm) – Hymns for my Outter Circle – Portugal
18. Nicola Giannini – For Hannah – Canada
19. Nicolas Hermansen – And suddenly an Engine Started – Spain
20. Ricardo de Armas – Bahía City a 100 dB – Argentina
21. Sarah Ouazzani – The myth of the Eternal Return – France
22. Sarah Ouazzani – Stella Nova – France
23. Sofía Bertomeu – James’ Secret – Spain
24. Sylvain Souklaye – Épilogue, épitaphe, et puis rien.. – France
25. soniDOME: Timothy Weaver, Jonathan Berger, Jody Deming, Jen Biddle & Zac Cooper – C.psychrerythraea 34H – United States
26. Zeno van den Broek – Paranon – Denmark

 

MEDIA ART
PROGRAM

1.Caitlin & Misha – 5 Quadrillion: A Model of Value of Earth – United States
2.Dimitris Gkikas – Die Zaubertür / The magic door – Germany
3.Dimitris Gkikas – The Expanding Universe – Germany
4.Erin Gee – Laughing Web Dot Space – Canada
5.Jerry Galle – DITTO – Belgium
6.Jurgen Trautwein – gif_me_a_break – United States
7.Luísa Ulhoa & Alexandre Estebanez – Aroe Maiwu – United States
8.Rora Blue – The Unsent Project – United States
9.Vera Sebert – Journey to the Planet of nuclear Chewing Gum – Austria
10.Vera Sebert – Invading Space Characters – Austria

 

VIDEOART
PROGRAM

1. A. Bill Miller – Moving Sensing – United States
2. Abe Abraham – Salt Water – United States
3. Albert Merino – The Present Condition – Spain
4. Aliénor Vallet – Camouflage Self-Portrait – France
5. Aliénor Vallet & Renzo Filinich – The Stranger – France
6. Anna Vasof – Hitting my Head to the World – Austria
7. Bill Psarras – Messenger – Greece
8. Brit Bunkley – Geolith – New Zealand
9. Bruno Borne – Capacidade Vital – Brazil
10. Brynley Longman – 26 Tines – Canada
11. Brynley Longman – Lady Carmagnolle – Canada
12. Brynley Longman – Tilt-a-Whirl – Canada
13. Brynley Longman – Catching Feathers – Canada
14. Céline Trouillet – SONG N°27 – France
15. Céline Trouillet – SONG N°26 – France
16. Céline Trouillet – SONG N°25 – France
17. Danae Io – The lips, the lisp, the slip of the tongue – Netherlands
18. Dimitri Venkov – The Hymns of Muscovy – Russia
19. Eri Kassnel – Cradlesong – Germany
20. Eri Kassnel – Patterns – Germany
21. Fran Orallo – Amateur Poetry – Scotland
22. Fran Orallo – 59” – Scotland
23. François Quévillon – Manoeuvres – Canada
24. Frank Yefeng Wang – Rotation Method – United States
25. Gian Cruz & Claire Villacorta – City Scape n°3 – Philippines
26. Glasz DeCuir – Cherry Blossom – Spain
27. Guli Silberstein – Field of Infinity – United Kingdom
28. Hamza Kirbas – I, You, S-He, We – Turkey
29. Hannah Doran – Six Feet Film – Wales
30. Hiba Ali – Con-tain-er – Canada
31. Hiroya Sakurai – The Stream IX – Japan
32. IDPW: Kensuke Sembo, Yae Akaiwa, Niko, Shunya Hagiwara, Shingo Ohno, Chris Romero & others – Internet Yami-Ichi – United States
33. Igor Vaganov – Death Day – Russia
34. Ivar Veermäe – The Flood – Germany
35. Jenny Vogel – How Much Memory is Needed – United States
36. Jeroen Cluckers – Eidolon – Belgium
37. Jeroen Cluckers – Urutan – Belgium
38. Jean-Michel Rolland – La Roue – France
39. Jean-Michel Rolland – Musical Landscape – France
40. Jean-Michel Rolland – Traces: birds – France
41. Kassiani Kappelos – Oliver – United Kingdom
42. Khalil Charif – Celebridade – Brazil
43. Kuesti Fraun – Little Baggy – Germany
44. Maria Bilbao·Herrera – Reflexivity – Venezuela
45. Mark Regester & Dave Madden – The Perfect Being – United States
46. Mark Tholander – Given enough time on this boat, you will learn to love me – Denmark
47. Massimo Saverio Maida – Stoicheia – Italy
48. Max Hilsamer – Life&Logo – Germany
49. Miro Soares – Sea Studies [Baltics] – Brazil
50. Muriel Paraboni – A Fábrica : The Factory – Brazil
51. Patricio Ballesteros Ledesma – Otolitos – Argentina
52. Paulina Rutman – Humana – Chile
53. Pete Burkeet – Black Hole Son – United States
54. Pierre Chaumont – Data Is Not Knowledge:Mosul – Canada
55. Rei Souza – Sarcophagus – Brazil
56. Roberto Santaguida & Ana Lagator – Melodies for Solo Voices – Canada
57. Ryan Seslow – The Soundless Cities of Anonymity – United States
58. Sangjun Yoo – Unitled [São Paulo] – United States
59. Santiago Echeverry – Anatema – United States
60. Santiago Echeverry – Shamans – United States
61. Sonia Li – Heart – United States
62. Soran Ahmed – Second Chance – Germany
63. Stuart Pound – Snow – United Kingdom
64. Stuart Pound – Shooting Loops – United Kingdom
65. Stuart Pound – Song of the Nobird – United Kingdom
66. Susanne Slavick & Andrew Ellis Johnson – Resort – United States
67. Tivon Rice – Environment Built for Absence (and unofficial/artificial sequel to JG Ballard’s “High Rise”) – Netherlands
68. William A. Brown – The South in Black & White – United States
69. Zoran Dragelj – Next Stop Main Street – Canada
70. Zuza Banasinska – I didn’t go to Crimea and all I got was this Alien Message – Poland

 

FILE LED SHOW 2019
PROGRAM

1. ARTICULAR LAB: Sergio Mantilla & Julián Angarita – Glitch Depht Studies V.1 – Colombia
2. Christian Merrill – Caustics II – United States
3. Firman Machda – Another Something – Indonesia
4. Hotaru Visual Guerrilla: Jone Vizcaino & Ander Ugartemendia – Limbus – Spain
5. Jeremy Oury – Immersive – France
6. Laurel Beckman – Drift – United States
7. Patricio Ballesteros Ledesma – Carnaval – Argentina
8. PET.CORP – PETSCII for a Led Building – Hong Kong
9. Stuart Pound – Boogie Stomp Pink – United Kingdom

LED SHOW 2019 + NYUA & AUS

10. Alaa Omari – Faces of the Moon – Palestine
11. Dalia Omran – The Beauty of Multicultue – Egypt
12. Hana Al Ali – Unity in Diversity – United Arab Emirates
13. Lama Kadri – Developing Identity – Lebanon

 

.

FILE WORKSHOP 2019
PROGRAM

Pedro Veneroso – Images Creation and Manipulation in Processing – Brazil
June 26 and 27, from 10am to 13pm, Lab 2 at Sesc Av. Paulista

Fabrício Lima – Experiments with Traditional Animation – Brazil
June 26 and 27, from 14:30pm to 17:30pm, Estúdio at Sesc Av. Paulista

Coletivo Encripta – Cyberpanoptic Alternatives – Brazil
June 26, from 18:30pm to 22pm, Lab 1 at Sesc Av. Paulista

Célia Fernandes – Vestures and FashionTech – Brazil
June 28 and 29, from 10am to 13pm, Lab 2 at Sesc Av. Paulista

Marcelo Castro – From Head down on Paper – Brazil
June 28 and 29, from 14:30pm to 17:30pm, Lab 2 at Sesc Av. Paulista

Maurício Jabur & Rodrigo Rezende – CarDume : EmergentBots 2.0 – Brazil
June 28 e 29, from 18:30pm to 22pm, Lab 2 at Sesc Av. Paulista

 

INFORMATION

SESC AVENIDA PAULISTA
Avenida Paulista, 119, Bela Vista SÃO PAULO |  01311-903
From 26th to 29th June, 2019

.

WORKSHOP-TALK
With MAYA PUIG : Interactive Media Foundation, Berlin.

The Interactive Media Foundation creative producer Maya Puig will discuss about the artistic process involved in the creation of two VR works ‘Das Totale Tanz Theater’ ‘and ‘Inside Tumucumaque

 

June 26th,18:30pm at Centro Cultural FIESP

 

.

FILE São Paulo 2019:
20 years of FILE, 20 years of art and technology
Electronic Language International Festival

 

 

Special thanks to: Sandrine Deumier, Amanda Balthazar, Sesc Paulista, Consulado-Geral da França em São Paulo, Goethe-Institut Sao Paulo.

 

EXHIBITION
OPENING

25 June, Tuesday, 7:30pm

 

VISITATION
Art Gallery
June 26th to August 11th, 2019
Tuesday to Saturday, from 10:00 a.m. to 10:00 p.m.
Sundays from 10:00 a.m. to 8:00 p.m.

FILE LED SHOW
Digital Art Gallery
Every day, 10:00 a.m. to 8:00 p.m.

 

FREE ENTRANCE

 

FIESP Cultural Center
Av. Paulista, 1313
In front of the Trianon-Masp subway station

centroculturalfiesp.com.br
file.org.br

#FILE20
#FILEnoSESI
#SesiSP
#CentroCulturalFiesp

 

Group bookings: Mondays to Fridays,
from 10:00 to 18:30, by telephone: 11 3146-7439

 

Press information about the exhibition:

Agência Galo: SP 11 – 3253-3227
www.agenciagalo.com/filenoccbb

Tales Rocha – tales.rocha@agenciagalo.com
Thiago Rebouças – thiago.reboucas@agenciagalo.com